Monday, June 1, 2009

CHAGGA FUNERAL

A Tanzanian family was puzzled when the coffin of their dead motherarrived from the US . It was sent by one of her daughters. The dead bodywas so tightly squeezed inside the coffin that the face touched theglass lid!

When they opened the lid, they found a letter on top, whichread as follows: "Dear brothers and sisters, I am sending our mother's body to you forburial, since it has always been her wish to be buried in the compoundof our ancestral home in Machame.

Sorry I could not come along as I havebeen denied leave at work since we are short staffed this month. You will find inside the coffin, under Mama's body, 12 cans of cannedfish,10 packets of Royco soup and 8 tins of hot chocolate. Please dividethese among yourselves. On Mama's feet, you will find a new pair of Reebok shoes size 9 forMushi's eldest son. Also, there are 2 pairs of shoes for urasa's andkwayu's daughters. Hope the sizes are correct.

Mama is wearing 6 American t-shirts. The large size is for Manka and theothers are for my nephews. The 2 new Levis jeans that Mama is wearing are for the boys.
The Swisswatch that Lightness wanted for her 21st birthday is on Mama's leftwrist. Aunt Rebeka, Mama is wearing the necklace,earrings and the ring that youasked for. Please take them.

The 6 white cotton socks that Mama is wearing must be divided among myteenage nephews. Please distribute all these accordingly and if anything more isrequired, let me know since our Pappa is also not doing well nowadays. Your loving sister!!

Mama Manka

Asante tena kaka kundaeli kwa kunitumia post hii ubarikiwe sana Mangi, ndio maana wachaga tuko juu si unajua??......love BintiMachozi

4 comments:

Anonymous said...

Mbona ya longi sana hii jamani, kila blog inawekwa, si mbuni vitu vipya!

Anonymous said...

kwani jide wewe ni mchaga? sio mtu wa musoma kweli? nijibu plz

Anonymous said...

Shostito huku unakoelekea siko mama kumbuka sisi ndio tumekuoa na si watani wako tafaaadhali tusitaniane tutakutoa ngeu bibie?
shauri yako.

mkemwenza

Anonymous said...

Hello sister jide pole sana kwa msiba wa shangazi yako. mimi na familia yangu tupo pamoja nawe ktk kuomboleza msiba huo kumbuka kuwa bwana alitoa na bwana ametwa hiyo ni safari yetu sote tofauti ni kutangulia tu mwenyezi mungu ampumzishe mahala pema peponi. amen
wako.
james
holland